Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761

Оскарження в антимонопольному комітеті

Відкрита система державних закупівель (тендерів) на порталі “Prozorro” діє в Україні з 2016 року, завданням якої є надання суб'єктам господарської діяльності можливості вести вільну конкурентну боротьбу за державні замовлення. Таким чином, одночасно створюються здорові умови для конкуренції, а також мінімізується корупційна складова.

Система "Prozorro" забезпечує можливість доступу громадськості до всіх ключових деталей певного тендеру. Будь-який охочий може ознайомитися з набором товарів або послуг, які планує придбати держава, ціною угоди, претендентами на укладення контракту, а також переможцем самої закупівлі.

Замовниками виступають різні органи влади, підприємства комунальної та державної форм власності. Іншими словами, через процедуру торгів проходять всі закупівлі, за які планується платити гроші з державного або місцевого бюджету.

Процедура державних закупівель регулюється Законом України "Про публічні закупівлі". У разі порушення норм чинного законодавства, учасники мають право захищати свої права, звертаючись до Постійної адміністративної колегії Антимонопольного комітету України. Цей орган призначений безпосередньо для розгляду подібних спорів.

Скарга подається в онлайн-режимі. Розгляд спору може бути реалізовано як з особистою участю сторін, так і за допомогою засобів інтерактивного зв'язку.

Коли можна оскаржити тендер?

Отримати консультацію!

 

Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом

Майданчик "Prozorro" являє собою аналог біржі. Замовники (державні органи) розміщують на майданчику свої закупівлі з бюджетом, а учасники пропонують свої пропозиції. Після закінчення проведення аукціону всі пропозиції відкриваються, а всі деталі торгів і угоди залишаються в системі у вільному доступі.

Залежно від очікуваної вартості закупівля може проводитися у вигляді допорогових торгів, торгів у спрощеній формі або у вигляді відкритих торгів.

При складанні скарг слід враховувати, що ці процедури мають певні відмінності.

Виділимо найпоширеніші порушення в цій сфері:

 • Включення умов, через які один з учасників ставиться в привілейоване становище;
 • Помилки в специфікаціях;
 • Неправомірне відхилення тендерної пропозиції;
 • Розгляд та "акцепт" пропозицій, які не відповідають правилам та вимогам тендерної документації або оголошення;
 • Незаконна зміна умов тендерної документації;
 • Затягування термінів, відмова від укладення договору з переможцем.

Підготовка скарги

У разі наявності порушення норм чинного законодавства з боку замовника державних закупівель, учасник має право захищати свої інтереси таким способами:

 • Звернення до замовника з офіційною претензією;
 • Звернення зі скаргою до Уповноваженого органу АМКУ;
 • Звернення з позовом до суду.

Не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати закінчення прийняття пропозицій на тендер учасник процедури закупівлі може звернутися до замовника за детальним роз'ясненням умов торгів або з вимогою усунути помилки та порушення.

Скарга на порушення законодавства у сфері державних закупівель подається в електронній формі безпосередньо через сайт "Prozorro". За подання скарги з учасника стягується збір, який буде повернуто лише за умови задоволення скарги тобто перемоги.

Оскарження в антимонопольному комітеті

Вимоги до скарги, а також порядок її розгляду вказані в ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі». Після прийняття скарги процедура закупівель призупиняється до моменту винесення рішення з боку АМКУ.

В судовому порядку оскаржити порушення можна в таких випадках:

 • АМКУ виніс рішення, але заявник не згоден з ним — позов подається до Окружного адміністративного суду протягом 30 днів з моменту винесення рішення Антимонопольним комітетом;
 • У разі виявлення порушень після укладення контракту — позов подається до місцевих господарських судів.

Вартість та строки оскарження процедури закупівлі в АМКУ

Якщо учасник вважає, що умови тендеру або дії Замовника порушують права, він може подати скаргу в електронному вигляді:

 • Скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту публікації оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, але не пізніше ніж за чотири дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, встановленого для внесення змін до тендерної документації;
 • Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій або бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися протягом 10 днів з дня, коли суб'єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав внаслідок рішення, дії або бездіяльності Замовника, але не пізніше ніж за чотири дні до встановленого на момент прийняття такого рішення, дії або бездіяльності замовника кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
 • Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій або бездіяльності замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій, порядок якого передбачений частиною дванадцятою статті 29 цього Закону, подаються протягом п'яти днів з дня опублікування в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі публікується відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону.

Постійно діюча Адміністративна Колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель розглядає скарги та оприлюднює свої рішення в електронній системі закупівель PROZORRO.

Отримати безкоштовну консультацію прямо зараз!

Строк розгляду скарги органом оскарження становить 10 робочих днів з дати прийняття скарги до розгляду, який може бути аргументовано продовжений органом оскарження до 20 робочих днів. До розгляду спору можуть бути залучені експерти, але присутність сторін не є обов'язковою (хоча бажаною). Після винесення рішення воно публікується в електронній системі закупівель "Prozorro" і протягом 30 днів має бути виконане, або ж оскаржене в Окружному адміністративному суді м. Києва.

Що стосується вартості подання скарги, то за скаргу:

 • 0,3% вартості предмета закупівлі (або лота), але не менше 2 тисяч і не більше 85 тисяч гривень - на тендерну документацію;
 • 0,6 % вартості предмета закупівлі або лота, але не менше 3 тисяч і не більше 170 тисяч гривень при оскарженні рішень, дій або бездіяльності замовника, які відбулися:
  • після оцінки тендерних пропозицій;
  • після розгляду тендерних пропозицій (відкриті торги з публікацією англійською мовою – «євроторги»;
  • після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Реєстрація скарги в системі PROZORRO можлива тільки після внесення необхідної суми.

Допомога юристів по тендерах

Участь у державних закупівлях — це відмінний шанс отримати вигідне замовлення з гарантованою оплатою. Майданчик "Prozorro" дає можливість підприємствам і підприємцям змагатися за право отримати державне замовлення, але якщо під час торгів все ж були виявлені певні порушення і виник конфлікт, можна і потрібно скористатися правом на оскарження процедури закупівлі та захисту своїх інтересів в Антимонопольному комітеті України (найбільш ефективний спосіб захисту своїх прав та інтересів у порівнянні зі зверненням з позовом до суду)

Щоб уникнути помилок і зайвих витрат, найкраще звернутися до професійного юриста по тендерах, причому бажано це зробити ще на етапі підготовки і подачі пропозиції. Чим раніше юрист візьметься за роботу, тим менше ризиків, що ситуація може зайти в глухий кут. Втім, гарний юрист зможе відстояти інтереси клієнта на будь-якій стадії, навіть якщо доведеться оскаржити порушення в різних інстанціях. Юрист забезпечить не тільки грамотну підготовку скарги, а й візьме безпосередню участь у вирішенні конфліктної ситуації.

Коментарі
Ви буде першим хто додасть свій коментар.
Додайте свій коментар.
Завантаження...