Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761

Уповноважена особа – це особа, яка призначається для здійснення процедури спрощених закупівель

Публічні закупівлі все більш професіоналізуються, а кожна окрема операція вимагає застосування спеціалізованих інструментів. Одним з них стала поява інституту уповноважених осіб, який покликаний замінити роботу закупівельних комісій.

Розглянемо дії, які повинні виконувати замовники згідно нового закону під час підготовки до закупівельної діяльності. Крім того, важливо знати, кого називають уповноваженою особою, які функції вона виконує, яка процедура її призначення, яким вимогам має відповідати і як замовник може визначити достатню кількість уповноважених осіб.

Завдання уповноваженої особи полягає у тому, щоб виступити альтернативою тендерному комітету. До того, як було введено в дію нове законодавство, у замовників також була можливість залучення Уповноваженої особи для приведення в дію окремих процедур, пов'язаних із закупівлями, або в якості повної заміни тендерного комітету.

Прийняті Уповноваженою особою рішення вписуються в протокол, що підписується цією особою. Зразки подібних протоколів, складених експертами спеціально для проведення публічно відкритих угод в системі «Прозорро», організації можуть отримати на інтернет-майданчику.

Спрощені угоди – тільки через Уповноважених осіб

19 квітня вступили в дію Положення, обумовлені новим законом. Згідно з його положеннями передбачається, що спрощені закупівлі проводяться тільки через Уповноважених осіб. Крім того, нове законодавство передбачає надання звітів у випадках, якщо договори закупівлі були укладені не через електронну систему «Прозорро».

При цьому спрощена закупівля стає обов'язковою для Уповноваженої особи в разі бажання замовника пройти саме через подібну процедуру. Новий закон передбачає перехідні положення зміненого Закону – замовники мають можливість переходити до інституту Уповноважених осіб поступово, аж до початку 2022 року. До 1 січня замовникам необов'язково проводить закупівлі через Уповноважених осіб. Вони можуть готувати, організовувати і проводити процедури закупівель через утворений тендерний комітет.

У той же час спрощені закупівлі, згідно з новим законом, закупівлями не вважаються. Тому для їх проведення вже зараз замовникам в обов'язковому порядку необхідно переходити на роботу з Уповноваженими особами. При цьому така особа може одночасно бути і членом, і головою тендерного комітету, створеного для проведення звичайних закупівель. Але такий стан справ допускається тільки у випадках, якщо спрощена і звичайна закупівля не відносяться до одного і того ж замовлення або купівлі.

Спрощеною закупівлею, згідно зі статтями нового закону, в системі «Прозорро», вважається та, в якій за надану послугу, виконану роботу або покупку виплачується не більше 50 тисяч гривень (пп.1 і 2 ч. 1 ст. 3). Для замовників, зазначених у п.п. 1-3 ч. 1 ст. 2 Закону, ця цифра збільшується до 200 тисяч гривень, а для тих, хто зазначений у п. 4 ч. 1 ст. 2, цифра доходить до 1 мільйона гривень при купівлі або замовленні послуги, і до 5 мільйонів гривень при замовленні робіт.

Уповноважена особа – це особа, яка призначається для здійснення процедури спрощених закупівель

Поради щодо підготовки до впровадження Інституту уповноважених осіб

Для замовників, які беруть участь у розміщенні замовлень у системі «Прозорро», бажано вже зараз підготуватися до майбутніх змін. Це дозволить визначитися з тим, яка кількість Уповноважених осіб буде потрібна для повноцінної роботи.

Відповідно до нового Закону призначати Уповноважених осіб все одно доводиться для проведення спрощених закупівель, зробити це бажано раніше.

Закон обумовлює, що Уповноважена особа зобов'язана підтвердити рівень знань, необхідних для роботи із закупівлями. Для цього буде потрібно пройти безкоштовне тестування. Але процедура тестування поки ще остаточно не допрацьована. Тестування відбуватиметься на порталі Мінекономрозвитку, планується, що програма буде запущена і задіяна до кінця 2021 року.

Обов'язки Уповноважених осіб

Обов'язки і права Уповноважених осіб не відрізняються від тих, які є у тендерних комітетів. В їх функції входить:

  • планування закупівель;
  • формування річного плану в системі «Прозорро»;
  • вибір процедури;
  • проведення закупівель;
  • збереження документації.

Якщо виникає необхідність у формуванні робочої групи, Уповноважена особа її очолює. Рішення, прийняті такою групою, носять рекомендаційний характер, а реальну відповідальність несе Уповноважена особа.

Що необхідно враховувати замовникам в 2022 році

Тендерні комітети припинять свою діяльність з настанням 2022 року. Якщо до цього моменту управління закупівлями не було передано Уповноваженій особі, це необхідно зробити негайно. Уповноважені особи повинні володіти певним рівнем знань, який дозволить їм без жодних проблем здати тест. Діяльність тендерних комітетів є законною до початку 2022 року, але з 1 січня вони припиняють свою діяльність.

Висновок:

Відповідальною за проведення закупівель з 1 січня 2022 року є виключно Уповноважена особа. До цього моменту тільки Уповноважена особа проводить прискорені закупівлі.

Отримайте
безкоштовну консультацію!

Viber

Натисніть тут, щоб почати чат Viber

Telegram

Натисніть тут, щоб почати чат Telegram

Зв'язок через
мессенджери