Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761

Секрети ефективності голландських аукціонів У Prozorro.Продажі

Сперечатись щодо ефективності голландських аукціонів у системі Prozorro.Продажі немає ніякого сенсу. Підтвердженням такого стану речей слід вважати наступні переваги:

  • Швидкість продажу на голландських аукціонах цілого ряду активів;
  • Відповідність ціни ринковим показникам.

Також слід зауважити, що вигоди від аукціону отримує як продавець, так і покупець.

Порядок визначення ринкової вартості активів

Систему Прозорро.Продажі доволі часто обирають заради здійснення електронних торгів. Особливістю подібних операцій є використання класичного англійського аукціону на підвищення ціни. Але тут нерідко виникають ускладнення стосовно визначення ринкової ціни по деяким активам. Саме тим і пояснюється відсутність покупців навіть після оголошення аукціону. І тут залишається тільки такий вихід:

  • Скасування запланованих торгів;
  • Зниження вартості активу;
  • Оголошення нового аукціону.

Але те, що відбуватиметься далі, зовсім не виключає можливості повторення попередньої ситуації.

Саме на вирішення проблеми такого роду й скеровується голландський аукціон у системі Prozorro.Продажі. Справа в тому, що визначення мінімальної ринкової ціни активу покладається на самих учасників. Пояснення такого стану речей полягає в тому, що головним принципом заходу вважається торг на пониження початкової ціни активу.

Які етапи входять в голландський аукціон

Говорячи про цей захід, зазвичай діють таким чином:

  1. Торги щодо зниження вартості;
  2. Підвищення ціни, котру вдалось визначити на попередньому етапі;
  3. Встановлення остаточної вартості активу.

Зниження ціни на 1 етапі

Зменшення початкової вартості лоту в ході голландського аукціону у системі Прозорро.Продажі відбувається в автоматичному режимі. Зі 100% балансової вартості, ціна може впасти до 20%. Слід зауважити, що для зниження передбачаються певні проміжки часу. Наприклад, вартість активу у розмірі 100 000 грн. теоретично може впасти до 20 000 грн.

При необхідности отримати інформацію стосовно дати або часу проведення електронних торгів, треба вивчити оголошення на відповідній сторінці. Розпочинається такий захід у чітко визначений час. Його тривалість дорівнює 6 годинам. Окрім того, тут треба знати, що ці 6 годин діляться 80 рівних кроків. Закінчення кожного такого відрізку часу автоматично призводить до зниження ціни на 1%. Якщо говорити про приклад вище, то зменшення дорівнюватиме 1000 грн.

Все це триватиме до моменту, коли хтось з учасників скористається кнопкою “придбати”. Таким чином і відбувається купівля лоту за ціною на актив, зафіксованою на цьому етапі. Коли кнопка спрацювала на позначці 50 000 грн., то вартість умовного активу зупиняється саме в такому розмірі. Але тут треба згадати про перевагу, отриману учасником, котрий зупинив голландський етап. У цьому випадку, йому надається право визначення остаточної ціни на фінальному етапі.

Секрети ефективності голландських аукціонів У Prozorro.Продажі

Подання пропозицій на 2 етапі

На цій фазі провадяться торги на підвищення. Але подавати закриті цінові пропозиції зможуть лише учасники, заздалегідь зареєстровані на аукціоні. Особливістю таких пропозицій є обов’язкове перевищення вартості (мінімум на 1 крок аукціону), під час якої було зупинено автоматичне покрокове зниження ціни. Наприклад, зупинка ставки на позначці 50 000 грн. передбачає закриття пропозиції від 51 000 грн. Саме таким чином і відбувається змагання за актив між учасниками.

Визначення переможця 2 етапу залежить від найвищого розміру закритої пропозиції. Це може бути навіть той, хто запропонував за актив 52 000 грн.

Подання відкритих цінових пропозицій на 3 етапі

Ця стадія заходу вважається завершальною. Саме в її ході реалізується переважне право учасника, котрим зроблено остаточну ставку, тобто, зупинено голландський етап. І як того потребує регламент системи Прозоро.Продажі, ставка повинна бути мінімум на 1 крок більшою за максимальну закриту цінову пропозицію. Тут не може бути іншого виходу, окрім того, щоб сплатити за актив 53 000 грн. та вийти в переможці, або залишитись ні з чим. Коли гравець, котрому належить переважне право, не квапиться підвищувати ціну, активи отримує переможець 2 етапу.

Обмеження, на які слід очікувати

Якщо англійський аукціон не відбудеться при недостатній кількості покупців, то для голландського заходу вистачить й 1 учасника на лот. Окрім того, до переліку гравців зараховуються як професійні представники ринку, так і приватні особи.

Умова, про яку слід пам’ятати – це своєчасна реєстрація на електронному майданчику. Саме цією дією й обумовлюється право подання пропозицій та роблення ставок. Що також необхідно враховувати, так це оплату гарантійного внеску з 5% балансової вартості лоту. І хоча таку суму краще було б внести заздалегідь, та приєднатись до аукціону зареєстрований учасник зможе навіть на дату проведення торгів.

А коли організатор не зміг реалізувати деякі лоти після зниження ціни до 20% та завершення аукціону, то це стає приводом для їх об’єднання в колективні пули. В такому випадку, відбувається пакетне подання на продаж за допомогою системи. Відмінністю від попередніх торгів тут треба вважати вартість пулу, котра розпочинається з 20%, а пониження ціни відбуватиметься автоматично.

Таким чином, ефективність голландського аукціону залишається поза найменшими сумнівами. Це має особливу вагу під час електронних торгів активами, щодо яких виникають ускладнення стосовно визначення справедливої ринкової ціни. Така ж картина спостерігається й по активах з низьким попитом. Саме такими можливостями й пояснюється підвищення запиту на використання подібного механізму у продажах балансових та інших активів.

Отримайте
безкоштовну консультацію!

Viber

Натисніть тут, щоб почати чат Viber

Telegram

Натисніть тут, щоб почати чат Telegram

Зв'язок через
мессенджери