Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761

Як замовнику правильно передбачити тендерне забезпечення?

В даному матеріалі розглядаються головні характеристики інструментів, що дозволяють отримати товар або послугу високої якості. Замовник має право самостійно ставити умови тендеру, що вберігають від постачальників неякісних товарів. Інформація, що міститься нижче, буде корисна і для учасників тендерів.

Закон "Про публічні закупівлі" встановлює інструменти забезпечення закупівлі, використовуючи які, замовник може знизити ризик закупівлі товарів і послуг низької якості. До таких інструментів відносяться:

 • Забезпечення тендерної пропозиції (стаття 24);
 • Забезпечення виконання договору про закупівлю (стаття 26).

Забезпечення в тендері – це гарантія того, що переможець виконає всі зобов'язання, які повинні бути виконані за договором, і зобов'язується поставити товар або надати послуги належної якості.

Гарантія – це єдиний законний вид забезпечення тендерної пропозиції. Вона може бути видана страховими, банківськими або іншими фінансовими організаціями. Найбільшою популярністю користується електронна банківська гарантія, тому нижче зупинимося докладніше на ній.

Чи повинен замовник вимагати гарантію?

Відповідно до поточного законодавства, державний замовник має право вимагати внесення вимоги про забезпечення в тендерну документацію. Це не є обов'язком замовника, але виконання та надання гарантії є обов'язком усіх учасників тендеру. Закон "Про публічні закупівлі" говорить про те, що замовник має право самостійно встановлювати розмір забезпечення, але його розмір не може перевищувати 0,5% вартості закупівлі (очікуваної). Тривідсотковий розмір забезпечення може бути встановлений при проведенні тендеру на закупівлю товарів або послуг в умовах, визначених тендерною документацією.

Які фінансові організації надають гарантію і як?

Перерахуємо основні фінансові організації, які надають банківську гарантію для державних замовників:

 • ПАТ КБ «Приватбанк»;
 • ПАТ «ПУМБ»;
 • ПАТ «Укрексімбанк»;
 • ПАТ "Ощадбанк" та інші.

Банк, надаючи гарантію учаснику тендеру, зобов'язується виплатити бюджетній організації компенсацію у разі порушення умов тендера учасником. Наприклад, якщо учасник відкличе пропозицію або відмовиться підписувати договір про закупівлю після обрання його переможцем торгів.

Як правило, банк проводить виплату грошових коштів після письмового повідомлення від замовника-бюджетної організації. Після виплати, банк має право направити аналогічне повідомлення самому учаснику, в якому буде вимагати вже компенсації витрат банку на виконання гарантії перед замовником.

Важливо відзначити той факт, що замовник не має права вимагати надання банківської гарантії від будь-якої конкретної фінансової організації, щоб не порушувати антимонопольне законодавство.

Як замовнику правильно передбачити тендерне забезпечення?

Основні дії замовника з визначення банківської гарантії

Щоб встановити вимоги до гарантії, держзамовник повинен вказувати:

 • Розмір тендерного забезпечення в оголошенні про торги;
 • Умови надання тендерного забезпечення. А саме - вид, розмір, строк дії та застереження для випадків, у яких забезпечення тендерної пропозиції не повертається постачальнику. Ці відомості повинні бути повністю відображені в тендерній документації.

Крім того, замовник повинен перевірити справжність гарантії на етапі кваліфікації постачальника. Дані про справжність гарантії, як правило, надає сама страхова фірма або банк, який видав гарантію учаснику.

Для перевірки автентичності використовується електронно-цифровий підпис (скорочено ЕЦП). Банкам та іншим фінансовим організаціям рекомендується вказувати посилання на програмне рішення, за допомогою якого проставлено ЕЦП, у колонтитулах тендерної гарантії.

Допускається перевірка електронного підпису за допомогою:

 • E.Doc;
 • «ІІТ Користувач ЦСК-1».

Ці рішення дозволяють перевірити цифровий підпис онлайн і безкоштовно, не встановлюючи додаткового програмного забезпечення.

Крім цього, деякі банки допускають можливість перевірки самої гарантії, а не цифрового підпису, проставленого на документ. Для такої перевірки потрібно перейти на портал фінансової організації, що видала гарантію і завантажити документ з гарантією в спеціальну форму. На тій же сторінці потрібно вказати додаткові дані (зокрема, e-mail і телефон). Після цього Вам буде направлена відповідь від банку про дійсність або недійсність зазначеної гарантії.

В яких випадках анулюється банківська гарантія?

Якщо закінчився термін дії гарантії або вона була повернута постачальнику, то вона втрачає свою силу.

Гарантія не буде повернута учаснику у випадках, якщо він:

 • відкликав свою пропозицію по тендеру до закінчення торгів;
 • відмовився підписувати договір про закупівлю після перемоги в тендері;
 • став переможцем, але не надав документи, які могли б підтвердити відсутність підстав відповідно до статті 17 Закону «Про публічні закупівлі», або надав їх пізніше призначеного терміну;
 • став переможцем тендеру, але не надав виконання договору про закупівлю після отримання письмового повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення зажадав замовник.
Отримайте
безкоштовну консультацію!

Viber

Натисніть тут, щоб почати чат Viber

Telegram

Натисніть тут, щоб почати чат Telegram

Зв'язок через
мессенджери