Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 223-06-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Стаття про новий апостиль (електронний)

Міністерство юстиції України, прагнучи спростити процедури оформлення та легалізації документів для за кордону, з 20 листопада 2015 ввело нову процедуру - електронний апостиль документів.

Незважаючи на відносну давність введення нового апостиля, інтернет ще не обжився відгуками клієнтів державного нововведення. Окрім інформації на сайтах ЗМІ, в інтернеті немає ніякої інформації. І це незважаючи на бурю негативу, яка піднялася навколо цієї процедури.

Електронний апостиль на практиці виявився не таким вже і електронним, а сама процедура для багатьох тільки ускладнилася... Але, про все по порядку.

Зовнішні відмінності нового і старого апостиля

Багато наших клієнтів перед оформленням замовлення на проставлення апостиля в Мін'юсті просять показати їм зразок нового штампу. Крім процедури проставлення, він, також, змінився зовні.

Чим відрізняється електронний апостиль від старого зразка:

ЗміниСтарий апостильНовий апостиль
Куди проставляєтьсяНа звороті оригіналу документаПідшивається окремим аркушем до оригіналу
Формат апостиляштампДрукований бланк
Наявність мокрих печатокєнемає
Наявність захисних електронних елементівнемаєQR-код
Можливість швидко перевірити справжністьнемаєє

На який документ проставляють електронний апостиль?

Перелік документів, які підлягають проставленню електронного апостиля, не змінився. Міністерство Юстиції все ще засвідчує:

  • Документи з РАГСів: свідоцтва, різні виписки;
  • Нотаріальні документи: заява, дозвіл на виїзд, довіреність;
  • Рішення суду;
  • Переклади документів, котрі завіряються Мін'юстом і вимагають нотаріального засвідчення (подвійний апостиль).

 ВАЖЛИВО! Тепер не потрібно перед подачею свідоцтва на апостиль проставляти штамп обласного чи міського управління Юстиції.

Де можна отримати і скільки часу піде на апостилювання?

До нововведень проставити апостиль на документи в Міністерстві юстиції можна було тільки в Києві в Міністерстві Юстиції України.

Тепер же процедуру можна пройти в будь-якому відділенні ЗАГС не залежно від місця прописки чи проживання. Перед запуском нової процедури говорили, що можна буде відслідковувати через інтернет готовність документа, а також отримати апостиль на електронну пошту, після чого роздрукувати його самостійно. На практиці ж нічого «електронного» у новому апостилі немає, за винятком марки - наклейки із захисними елементами і QR-кодом для перевірки справжності.

Якщо вірити обіцянкам Міністерства Юстиції - то новий штамп можна отримати не більше, ніж за 24 години. На практиці ж, відразу виникає маса нюансів і термін в 24 години перетворюється на 1-2 тижні.

Перевірка справжності через інтернет

Чим не обділили новий апостиль, так це захисними елементами і мобільністю перевірки справжності (автентичності). Під штампом клеїться марка, яка містить QR-код, за допомогою якого можна швидко перевірити справжність документа.

Якщо апостилізацією займалася компанія або сторонні люди, то перевірити підшитий до Вашого документу штамп - це перше, що потрібно зробити. Прикро буде усвідомити, що Вас обдурили, перебуваючи за кордоном. Отже, з чого варто почати...

За допомогою мобільного пристрою Ви можете зчитати QR-код з марки під апостилем через будь-яку програму з розпізнавання QR-кодів (можна перейти безпосередньо на www.apostille.minjust.gov.ua/). Після чого Ви потрапите на сторінку сайту Міністерства Юстиції з формою перевірки.

Якщо ви вже отримали свій документ з апостилем - для перевірки заповніть форму дотримуючись наших рекомендацій:

Натисніть на кнопку «Перевірити», після чого ви повинні побачити скан штампа апостиль зі свого документа. Якщо у Вас все вийшло - Вітаємо, Ви можете використовувати документ в необхідній країні без проблем!

Переваги та недоліки електронного апостиля

Працюючи в сфері легалізації документів вже досить давно, ми ще ніколи раніше не стикалися з подібного роду неорганізованістю такої серйозної держструктури як Міністерство Юстиції. І хоч перше слово в заголовку - «Переваги», недоліків в електронному апостилі набагато більше, тому успішним, проект нового апостиля, назвати дуже складно.

Швидкість апостилювання

Перше, з чим Ви можете зіткнутися в РАГСі при подачі документів на апостиль - це невизначеність в термінах. Справа в тому, що в держструктурі по всій Україні існує проблема з наявністю марок, без яких апостиль не буде дійсним за кордоном.

Сказати точно в якому РАГСі є ці самі марки, а в якому немає, складно. Не сьогодні-завтра ситуація може кардинально помінятися - марки розлітаються як гарячі пиріжки. Найбільш напружена ситуація звичайно ж в Києві, адже більшість компаній-посередників, які займаються проставленням апостилю, знаходиться саме в столиці.

Документи деяких наших клієнтів тримають в РАГСі в середньому близько 7-10 днів, деякі документи чекали марок до 3 тижнів. А є відділення які приймають документи на апостиль 1 день в тиждень (зі слів нашого клієнта про Бориспільський РАГС). Дуже сумно, але все, що ми можемо зробити - це щодня «вартувати» в РАГСі приїзду нових марок і сподіватися, що документи всіх наших клієнтів вийдуть з апостилями якомога швидше.

Терміново електронний апостиль Мін'юст України

Ми маємо більше 100 партнерів по всій Україні і сказати точно в якому місті є марки, а в якому немає, на жаль, не можемо. Нами було проведено експеримент: ми продзвонили більше 20 компаній бюро перекладів по всіх регіонах і уточнили у них, як на практиці можна проставити апостиль на «найпопулярніший документ» - свідоцтво про народження. Результат нас здивував - більше 78% опитаних компаній повідомили, що ніяких конкретних термінів апостилювання вони гарантувати не можуть, так як ситуація з марками не найкраща.

Тому, якщо Вам потрібен апостиль терміново, то єдиним мудрим рішенням буде продзвонити регіональні бюро перекладів і уточнити чи є в РАГСі, в який вони подають документи на апостиль, марки і в які терміни вони гарантовано можуть апостилювати документ.

Консультації щодо процедури оформлення документів для певної країни

Другою проблемою є те, що співробітники РАГСу, при самостійному зверненні в держструктуру, не підкажуть Вам як правильно оформити апостиль для необхідної країни. У їх компетенції поставити сам штамп, всі інші консультації, на жаль, вони Вам не нададуть. Тому, якщо Ви не знаєте, як проводитися процедура апостилювання для певної країни, то самостійно проходити таку важливу процедуру - це не найкращий вибір.

При зверненні в таке спеціалізоване Бюро перекладів як Jur Klee, Вам не варто турбуватися про правильність оформлення документів. Ми вже більше 5 років займаємося апостилюванням документів, і щодня обробляємо близько 100 документів на проставлення апостиля, а це, на хвилинку, більше 100 000 документів за період існування компанії. Досвід говорить сам за себе, тому, з проставленням апостиля, в даному випадку, краще звернутися в Jur Klee і не турбуватися про правильність оформлення документів.

Децентралізація апостиля

Реальною перевагою людей, яким потрібен апостиль є те, що тепер не потрібно за ним їхати в Київ і вистоювати величезні черги. Ситуація докорінно змінилася - проставити апостиль можна в будь-якому районному РАГСі. Що правда на проставлення штампа замість заявлених раніше 24 годин піде 2-4 робочих дні (згідно із законопроектом, тільки 2 дні йде на розгляд документа), це за умови наявності марок.

Підіб'ємо підсумки по новій процедурі

Введення послуги електронний апостиль - це, безсумнівно, величезний крок вперед на шляху до спрощення процедури апостилювання документів та мінімізації бюрократичних моментів. Проте на даний момент, не можна сказати, що послуга працює так, як спочатку було заявлено Міністерством.

Уточнюйте можливість швидкого проставлення апостиля в нашому бюро перекладів!

Вам також може бути цікаво:
Viber

Натисніть тут, щоб почати чат Viber, або дотримуйтесь наведеної нижче інструкції:

Крок 1

Збережіть наш номер в адресну книгу телефону:

+380631728559
Бюро легалізації Jur Klee

Крок 2

Відкрийте Viber, знайдіть створений контакт і напишіть нам.

WhatsApp

Натисніть тут, щоб почати чат WhatsApp, або дотримуйтесь наведеної нижче інструкції:

Крок 1

Збережіть наш номер в адресну книгу телефону:

+380631728559
Бюро легалізації Jur Klee

Крок 2

Відкрийте WhatsApp, знайдіть створений контакт і напишіть нам.

Telegram

Натисніть тут, щоб почати чат Telegram, або дотримуйтесь наведеної нижче інструкції:

Крок 1

Збережіть наш номер в адресну книгу телефону:

+380631728559
Бюро легалізації Jur Klee

Крок 2

Відкрийте Telegram, знайдіть створений контакт і напишіть нам.

WeChat

Крок 1

Збережіть наш номер в адресну книгу телефону:

+380631728559
Бюро легалізації Jur Klee

Крок 2

Відкрийте WeChat, знайдіть створений контакт і напишіть нам.

Зв'язок через мессенджери