Ua
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761
Міжнародна лінія зв'язку +380 44 221-36-84
Безкоштовна лінія в Україні 0-800-502-761

Що слід врахувати учаснику стосовно тендерної пропозиції та електронного підпису?

У разі, коли відбуваються електронні закупівлі, обов’язково слід пам’ятати про такі моменти:

  1. Використання електронного підпису заради засвідчення документів, що входять до складу тендерної пропозиції;
  2. Здійснення процедури подання документів у електронному вигляді.

Навряд чи знайдеш людей, котрих дивує перехід більшості процесів у віртуальний світ. Не вважаються незвичайними й деякі роботи і професії, що безболісно переступають в сферу онлайн існування. А пришвидшення тут можна пояснити карантином, який дуже вплинув на ситуацію в світі. Та зауважте, з цієї причини лише збільшилась швидкість, а подібні тенденції вже давно спостерігаються в процедурах державних тендерів. Наприклад, існування публічних закупівель в електронній системі – ProZorro (Прозорро) відбувається вже близько 5 років. Та в ході цих операцій слід враховувати такі моменти, як електронний спосіб подачі документів та використання електронного підпису для їхнього засвідчення у складі тендерних пропозицій.

Щодо обов'язкового накладення ЕЦП (КЕП) на документи, які використовуваються для подання у складі тендерних пропозицій, раз у раз виникають запитання у багатьох учасників публічних закупівель. Справа в тому, що накладення електронно-цифрового підпису на документах пропозиції вважається однією з обов’язкових вимог замовників. А з цієї причини, саме відсутність виконання цього пункту є приводом для відхилення тендерної пропозиції. Саме тому учаснику треба бути гранично уважним та не забувати про додаткове накладання електронного цифрового підпису, якщо така умова передбачена замовником щодо тендерної документації.

У разі не дотримання вимог стосовно ЕЦП на документах, замовник залишає за собою право розцінювати таку обставину як порушення відповідності умовам документації. Тим паче, рішення замовника з приводу відхилення учасника буде майже стовідсотково підтримане АМКУ. Суть питання полягає у завчасному визначенні вимог стосовно ЕЦП у тендерній документації. Преш за все це стосується документів, що будуть включені в склад пропозиції. Але поряд з вимогами про накладення ЕПЦ, обґрунтуванням для відхилення отриманої пропозиції з боку замовника вважається попереднє включення цієї умови у власну документацію. В іншому випадку, відхилення буде визнане АМКУ неправомірним.

Накладення ЕЦП та закон про публічні закупівлі

Згідно чинній редакції Закону про публічні закупівлі, учасникам процесу слід розраховувати на мету використання електронної системи закупівель Прозоро у вигляді подання тендерних пропозицій та їх оцінки. Також слід зазначити, що створення й подання документів відбувається на підґрунті таких законодавчих умов:

  1. Стосовно електронних довірчих послуг;
  2. Щодо електронної документації та документообігу.

До того, встановлення вимог про накладення ЕЦП на тендерну пропозицію не регламентується законодавством щодо публічних закупівель. Тут все вирішується завдяки зобов’язанням учасника дотримуватись передбачених умов, та лише у випадку, коли ті заздалегіть зазначені в документації замовника. Але всі перераховані умови не мають ніякого відношення до тих учасників, які не є резидентами України. Пред’явлення цієї вимоги до громадян інших країн вважається дискримінацією.

Що слід врахувати учаснику стосовно тендерної пропозиції та електронного підпису?

Законодавче визначення понять електронних підписів

Регулювання питань такого напрямку підпорядковується чинному закону «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, що вступив у дію 07.11.2018-го. А використання цього нормативного акту стосовно порівняння ЕПЦ до КЕП, мало місце до 07.11.2020-го.

Таким чином, слід зробити висновок з приводу набуття КЕП тієї ж юридичної сили, що й власноручний підпис. Це підтверджується й наявністю презумпції щодо відповідності власноручному підпису.

Нормативних документів, за допомогою котрих відбувалося б регламентування вимог про накладення учасниками на тендерні пропозиції ЕЦП (КЕП), наразі не існує. Єдине, що має зробити зацікавлена особа з метою дотримання своїх інтересів - це ретельно вивчити вимоги іншої сторони.

Про ЕПЦ, як обов’язковий реквізит електронного документу

Подання та створення документів і відомостей відбувається з урахуванням умов, які зазначені у згаданих вище законах. Метою цього завдання є операції з надання тендерних пропозицій та їхньої оцінки в ході застосування системи Прозорро. Таким чином, обов’язковими реквізитами електронного примірника оригінального документу вважаєтьтся електронний підпис автора або його аналог, що дорівнюється до власноручного підпису. А тому, цілком природним буде висновок щодо наявності серед переліку обов’язкових реквізитів для створених учасником документів ще й підпису електронного документа.

Прирахування документації, поданої разом з тендерною пропозицією, до оригінальних версій електронного документа, відбувається лише у разі присутності обов’язкових реквізитів. Треба бути особливо акуратними, якщо справа стосується ЕЦП/КЕП.

Граничної уваги ця тема заслуговує ще й з того приводу, що вимога накладення ЕЦП (КЕП) передбачається у випадках оскарження операцій по закупівлям чи рішенням замовника. Справа в тому, що всі ці документи повинні бути представлені в електронному вигляді.

Окрім того, фізичним та юридичним особам слід прийняти до уваги зміни чинного законодавства про публічні закупівлі. Головнима чином це стосується редакції ст. 18 закону від 19 квітня цього року, який стосується регулювання порядку оскарження закупівель. Наразі, підтримка майданчика E-Tender.ua здійснюється для певного переліку Акредитованх центрів сертифікації ключів (АЦСК).

Деякі рекомендації з приводу накладення ЕЦП (КЕП)

 Заради виключення помилкових дій та безглуздої метушні, учасникам треба враховувати такі моменти:

  • Ретельне дотримання умов, зазначених замовником у власній документації стосовно накладення ЕЦП;
  • При участі в процедурі учасника, що не є резидентом України, вимога стосовно гарантованої наявності документів із ЕЦП, сприймається як неправомірна. У цьому випадку, існують всі підстави для розгляду та оскарження проблеми за участю АМКУ.
Отримайте
безкоштовну консультацію!

Viber

Натисніть тут, щоб почати чат Viber

Telegram

Натисніть тут, щоб почати чат Telegram

Зв'язок через
мессенджери